نگاهی اجمالی به تعاریف سرور و دیتاسنتر

سرور و دیتاسنتر – در این مقاله نگاهی اجمالی به تعاریف سرور و دیتاسنتر ، با زبانی کاملا ساده خواهیم داشت ، امیدواریم مورد استفاده کاربران عزیز قرار گیرد.

سرور یک سیستم کامپیوتری مشابه سایر کامپیوترهای موجود می باشد. تمام سرورها شامل سخت افزاری مشابه سخت افزار رایانه های شخصی موجود هستند. تفاوت سرور با کامپیوترهای معمولی در کیفیت و قدرت سخت افزارهای استفاده شده و همچنین نوع و شکل ساخت برای کار در شرایط موجود در دیتاسنتر ها می باشد. سرورها باید فضای کمی اشغال نمایند و گرمای تولید شده از آن ها نیز در حد استانداردهای موجود باشد. یک سرور باید در تمام طول زندگی خود روشن باشد و با قدرت تمام کار کند. سخت افزار موجود در سرورها مانند CPU ، Fan، Power و… نیز از سطح کیفیت ساخت و طراحی ویژه ای برخوردار می باشند.

تفاوت سرور با کامپیوترهای خانگی

نوع سخت افزارها از لحاظ قدرت و مصرف برق و همچنین دمای تولیدی در پردازش های سنگین یکی از ملموس ترین تفاوتهای این دو میباشد ، در حالیکه تفاوتهای بسیار زیاد دیگر نیز وجود دارد از جمله سیستم عاملهای قابل استفاده در بحث سرور و شبکه ، ضعیف بودن و عدم نیاز به کارت گرافیک قوی در سرور ، نوع پیکربندی اطلاعات و هارد دیسک ها و نیز تامین امنیت و …

تصویری از یک سرور رک (سرور افقی)

سرورها در مکانی به نا م دیتاسنتر قرار دارند. دیتاسنتر جاییست که امکانات و پیش نیازهای لازم جهت نگهداری و راه اندازی سرورها را دارد. از جمله ی این پیش نیازها ، تامین شبکه مورد نیاز برای متصل بودن تمام سرورها با آی پی های مستقل و استاتیک به شبکه جهانی اینترنت است! هر سرور در یک رک قرار میگیرد. رک یک محفظه ایستاده مانند کمد یا یخجال میباشد که سرورها درون آن ها قرار میگیرد و Fix میشود. در هر رک با توجه با استاندارد سرورها تعداد مختلفی سرور قرار خواهد گرفت. سرورها در اندازه های مختلف تولید می شوند و هر سرور با توجه به اندازه خود ممکن است میزان خاصی از رک را اشغال نماید.

نمایی از دیتاسنتر و رک های موجود

در دیتاسنترها تعدادی رک وجود دارد که در هر رک با توجه به اندازه رک و سرور ها تعدادی سرور در حال کار می باشند. در تمام دیتاسنترها زیرساخت مناسب برای اتصال سرور به پهنای باند لازم جهت اتصال به شبکه جهانی اینترنت وجود دارد. همچنین دیتاسنترها یک محیط مناسب از لحاظ امنیت و پایداری برای سرورها مانند سیستم های خنک کننده، سیستم های اطفا حریق، ژنراتور کمکی برق و…. استفاده مینمایند.

نگارش و انتشار توسط کسری عاشقی

فعال در زمینه های : برنامه نویسی پویا تحت وب ، توسعه و طراحی وب ، توسعه و طراحی اپلیکیشن های موبایلی ، گرافیک وب

دیدگاه شما

ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد بود.