رفع ابهامات اولیه در شروع طراحی وب

شروع طراحی وب ! شاید یکی از دغدغه های ذهنی مشترک در افرادی که قصد شروع فعالیت در طراحی وب را دارند ، بلاتکلیف بودن در شروع اولیه است! با چه زبانهایی باید آشنا شویم!؟ چه سبک و چه مهارتهایی را باید بیاموزیم؟ در این مطلب قصد داریم تاجایی که ممکن است شما را در یافتن پاسخ این سوالات کمک کنیم ، با ما همراه باشید.

به زبان خیلی ساده ، سایت میتواند شامل ۲ قسمت باشد! قسمت ظاهر و جلوی پرده ، قسمت پشت پرده ! هر یک از این قسمت ها ، مهارت ها و زبان خاص خودش را طلب میکند .

ابتدا باید بدانیم سایتها از لحاظ فنی به دو بخش کلی تقسیم میشوند :

سایت های استاتیک یا ثابت ، سایت های داینامیک یا پویا

شروع طراحی وب ، انواع سایت و زبان های برنامه نویسی وب

تعریفی ساده برای سایت های استاتیک :

این سایت‌ها یکبار طراحی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییر در آن‌ها نیاز به یک طراح حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایتها غالباً HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود. این نوع دسته از وب سایت‌ها به صورت HTML ساده طراحی می‌شوند.

از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایت‌های ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بیشتر سایت توسط ربات‌های جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آن‌ها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان «رنکینگ» می‌شود. طراحی سایتهای ثابت قیمت پایین‌تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایت‌ها دارند.

عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایت‌ها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.

اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت صلب شود.

نکته: سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمان‌هایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

نتیجه کلی و ساده : سایت های استاتیک فقط دارای ظاهر و جلوی پرده هستند ، که برای طراحی ظاهر سایت ، آموختن زبان های HTML ، CSS ، Javascript کافی است.


تعریف کلی سایت های داینامیک یا پویا :

محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وبسایتهای پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای ASP، ASP.Net و Php استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS  و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می‌شود.

در اینگونه از سایتها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت‌ها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می‌شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابر این چاره‌ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.

یکی از مزیت‌های سایت‌های داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.

با توجه به اینکه در سایت‌های پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آن‌ها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم‌ها و جستجوهای پیچیده.

استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می‌شود.

نکته: سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.

به عبارتی ساده تر ، سایت های داینامیک ، علاوه بر ظاهر ، دارای پشت پرده برای عملیات های پویا هستند پس در نتیجه در کنار زبان های مورد نیاز طراحی ظاهر (که در پاراگراف سایتهای استاتیک ذکر شد) به زبان های جدیدی نیز روی خواهیم آورد از جمله PHP ، ASP.NET ، MySQL و SQLserver

برای طراحی سایت و صفحات وب ، علاوه بر لزوم کدنویسی و برنامه سازی ، به طراحی گرافیک و تصویرسازی نیز نیاز داریم! در ادامه ، شما را به مطالعه ” آشنایی با تصویرسازی و گرافیک وب ” دعوت میکنیم.

نگارش و انتشار توسط کسری عاشقی

فعال در زمینه های : برنامه نویسی پویا تحت وب ، توسعه و طراحی وب ، توسعه و طراحی اپلیکیشن های موبایلی ، گرافیک وب

دیدگاه شما

ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد بود.