دامنه ، آدرس اختصاصی وب سایت شما !

دامنه چیست؟

دامنه در حقیقت همان آدرس اینترنتی شما می باشد که از دو قسمت تشکیل شده است . این دو قسمت شامل نام دامنه و پسوند دامنه است. به طور مثال در دامنه‌ی Solutionz.ir قسمت Solutionz نام دامنه است و ir. پسوند دامنه است.

پسوند های دامنه بطور معمول دو نوع می باشند : ۱ – پسوند‌های ملی هر کشور ۲ – پسوندهای عمومی یا بین المللی

برای پسوند دامنه دامنه های عمومی میتوانید از پسوندهای com , net , org. , info , gov , biz و … و یا پسوندهای ملی یا کشوری مانند ir استفاده نمایید.

البته پسوند دامنه کشورها معمولا به سطوح مختلفی برای کاربردهای دانشگاهی، کارخانجات و غیره تقسیم می‌کنند که میتوان از آن ها نیز استفاده کرد مانند co.ir. , .gov.ir. و غیره

 

پسوند های دامنه

نکته قابل توجه در انتخاب نام دامنه ، اجازه استفاده از حروف، اعداد و خط تیره(-) بین ۳ الی ۶۳ حرف بدون فاصله می باشد.

زیر دامنه چیست؟

زیر دامنه یک زیر مجموعه از دامنه ی شماست که ایجاد آن کاملا اختیاری است و به منظور استفاده خاصی آن را ایجاد می‌کنند. برای مثال اگر در وبسایت سلوشنز (www.solutionz.ir) بخواهیم یک فروشگاه اینترنتی ایجاد کنیم و تمایلی به ثبت و خرید دامنه جدید نداشته باشیم ، میتوانیم زیردامنه‌ی www.shop.solutionz.ir را ایجاد نماییم و فروشگاه خود را در آن طراحی و ایجاد نماییم.

 

مفهموم زیر دامنه یا ساب دامین

 

نا گفته نماند ، پس از تهیه دامنه ، شما به یک هاست اشتراکی نیاز دارید که می بایست ترتیبی اتخاذ کنید که هاست و دامنه به یکدیگر متصل باشند که این اتصال با ست کردن DNS های دامنه روی هاست بوجود می آید.منظور از DNS ها یا نام سرور ، آدرس اختصاصی هر سرور برای پارک کردن دامنه است.

نگارش و انتشار توسط میلاد صادقیان

فعال در زمینه های : برنامه نویسی پویا تحت ویندوز ، طراحی رابط کاربری UI ، توسعه و طراحی وب

دیدگاه شما

ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد بود.