تفاوتهای سرور اختصاصی با سرور مجازی

تفاوتهای سرور اختصاصی و سرورمجازی در چیست!؟ در مقاله قبلی ، شما را با تعاریف کلی سرور و دیتاسنتر آشنا کردیم ، حال با یک جستجوی ساده درباره سرور ، با تعداد زیادی نتیجه مبنی بر “سرور مجازی” روبرو خواهید شد! اگر برای شما سوال است که سرورمجازی و سرور (سرور اختصاصی) چه وجه تمایزی دارند ، در این مطلب با ما همراه باشید …

یک سرور اختصاصی ، دارای سخت افزارهای بسیار قدرتمند میباشد از جمله Cpu ، Ram ، HDD ، Power ، Network Port و … ! و همچنین نیازمند کانفیگ و تنظیمات راه اندازی بسیار پیچیده و حساس است. از همین رو ، قیمت اجاره و یا خرید یک سرور اختصاصی بسیار هنگفت میباشد به طوری که فقط سایت ها و سازمان های بسیار بزرگ به سراغ خرید و یا اجاره آن روی می آورند!

سرور مجازی های تقسیم شده از یک سرور اختصاصی

از جهتی دیگر ، هاست های اشتراکی نیز بدلیل زیاد بودن سایت های کوچک بر روی یک سرور ، از فضا و سخت افزار بسیار اندکی بهره مند میشوند! پس اگر یک سایت ، اندکی پیشرفت کند و با افزایش پلکانی کاربران روبرو گردد ، هاست اشتراکی (میزبانی اشتراکی) برایش کافی نبوده و به مشکل داون شدن (OverLoad) برخورد میکند. ولی هنوز به مرحله ای نرسیده که از عهده هزینه های بسیار بالای سرور برآید! راه حل این موارد که بسیار زیاد هم است ، سرور مجازی است.

در اکثر موارد ، سرورهای اختصاصی را با استفاده از نرم افزارهای مجازی ساز مانند VMware ، به چند ماشین مجازی (سرور مجازی) تقسیم میکنند ، که سریعتر و راحتتر بفروش و اجاره برود ، چون بنابه دلایلی که توضیح داده شد افرادی که مشتری سرور مجازی هستند بسیار بیشتر از مشتریان ممکن برای سرور اختصاصی میباشند.

پس در نتیجه سرور مجازی ، در عملکرد دقیقاً همانند سرور اختصاصی میباشد به طوری که در پروسه مجازی سازی سرور اصلی ، سخت افزار اختصاصی برای هر سرور مجازی تعیین شده و اختصاص (Allocate) داده میشود.

مزیت های سرور مجازی به سرور اختصاصی :

• قیمت بسیار مناسب تر
• تعیین سخت افزار کاملاً دلخواه
• سهولت در ارتقا در زمان مورد نیاز
• امکان خرید چند سرور مجازی با قیمت مناسبتر برای ایجاد کلود

مزیت های سرور اختصاصی به سرور مجازی :

• سخت افزار و منابع بسیار قدرتمند
• عدم تقسیم و اشتراک منابع ساخت افزاری
• عدم بروز اختلال در سرور به دلیل اشتباه و کارهای دیگر مشتریان سرور
• برخورداری از پهنای باند بسیار بیشتر

نگارش و انتشار توسط کسری عاشقی

فعال در زمینه های : برنامه نویسی پویا تحت وب ، توسعه و طراحی وب ، توسعه و طراحی اپلیکیشن های موبایلی ، گرافیک وب

دیدگاه شما

ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد بود.